Home

Hrušovanské setkání přátel koní a hudby

2002


 
 

Země opět duněla!

     Duněla 17. srpna 2002 ve vznikajícím westernovém městečku Rolftown v Hrušovanech nad Jevišovkou. Duněla nejen pod kopyty koní, ale i kvalitní muzikou, navzdory přírodním útrapám, které postihly naši vlast i ranč, na kterém se konalo tradiční Hrušovanské setkání přátel koní a hudby.

     Setkání zahájili již v pátek, hned po průtrži mračen, která se přehnala přes naše městečko, honáci z ranče Ladná pod vedením šerifa pana Petra Vlašice slavnostní odpolední jízdou kovbojů městem. Že tvrdé koňáky hned tak nic nerozhází dokázala kromě profesionálů z již zmíněného ranče Ladná také hrušovanská děvčata z ranče Rolftown, která uzavírala honácký průvod na ponících.

     Krásné sobotní ráno s vycházejícím sluníčkem vykouzlilo úsměvy v ustaraných tvářích pořadatelů, účinkujících a šerifa, kteří po téměř bezesné noci trnuli obavami, zdali jim matka příroda dovolí celou akci uskutečnit. Určitě pomohly modlitby westerňáků, pronášené při večerním táboráku ke svému patronovi Michalu Tučnému se žádostí o nebeskou podporu. Míša zabodoval, a za veselého ržání koní následovala druhá ranní jízda kovbojů přes prosluněné městečko. Pohled na ladné křivky koní a dokonalé sladění člověka se zvířetem řekl přihlížejícím, že se děje něco, co tady ještě nebylo, a střelba z koltů dokázala o tomtéž přesvědčit a zvednout z postele i toho nejzatvrzelejšího spáče. Ranní prohlídka zvířat v minizoo ranče nadchla zejména děti, které se pak až do večerních hodin vozily na ponících jak v sedle, tak i v bryčce.

     Ve 13 hodin pak již v rámci oficiální části programu honáci z ranče v Ladné ukázali své koňské dovednosti, nasbírané dlouholetou symbiózou koně a člověka. Děti bavilo duo kouzelníků Fugas & Harry z Jihlavy, v jejichž programu se malí diváci stávali i účinkujícími a byli odměňováni za spoluúčast při kouzlení cukrovinkami. Ve večerním vystoupení pro dospělé pak kouzelníci místo cukrovinek nabídli pohled na krásnou slečnu, jejímž tělem projíždí motorová pila…. Soutěž v páce, střílení z pravých indiánských luků, hod na plechovky a další atrakce probíhaly v přestávkách mezi vystoupeními hudebních skupin Ranč Brno, Slunovrat Břeclav, Lousiana Hustopeče, FT Prim Brno, Bokomara Brno a Veselá tráva Brno. Prodej westernových doplňků a klobouků zajišťovala firma Lucky Horse z Prahy. Výstava obrazů z koňskou tématikou od akademického malíře Antonína Stojáka z Klentnice byla umístěna v salonu Western Clubu, a starý západ na dobových fotografiích mohli návštěvníci shlédnout v areálu ranče.

     O dobré jídlo se po celou dobu starali také fotbalisté z týmu Rolftown Westerners, kteří nejenže vyhrávají všechny zápasy v malé kopané jak na domácím hřišti tak i jinde, ale slují i svým kulinářským uměním, zejména vepřovými výpečky a plněnými paprikami, připravovanými na přírodním ohništi ve westernové kuchyni pod širákem. Za svou dovednost byli odměňováni pochvalami od návštěvníků z Brna, ale i ostatních hostů a kovbojů. Dobře vychlazené pivečko z pivovaru Hostan jen podbarvovalo pohodovou náladu na ranči.

     Sluníčko se již sklánělo k západu, když byla vyhlášena již tradiční soutěž v hledání jehly v kupce sena. Bohužel žádnému ze soutěžících se v limitu jehlu nalézt nepodařilo. Inu lidová přísloví mají něco do sebe…

     I když naši vlast zasáhla obrovská pohroma, která nemá u pamětníků obdoby, Hrušovanské setkání přátel koní a hudby nechalo lidem alespoň na chvíli zapomenout na útrapy dnešních dnů. A nejen jim, každý z návštěvníků letošního ročníku si jistě odnesl pěknou vzpomínku a příslib stejně příjemných pocitů při příštím Setkání.

      Šerif a vedení westernového městečka děkuje všem účinkujícím a divákům za projevenou přízeň, a sponzorům, bez jejichž pomoci by to nešlo – Městu Hrušovany, Pivovaru Hostan, firmám Autofrc Hrušovany, Autoservis Horák Hrušovany, Cukrovar Hrušovany, Cyklo Kučera Znojmo, Gastvín s.r.o. Hrušovany, Hevlínská cihelna, Lucky Horse Praha, Lumis Hrušovany, Myslivna Drnholec, Obchod Staněk Hrušovany, Obuv Ilona Hrušovany, Sapoušek s.r.o. Hrušovany, Stolařství Ševeček Hrušovany, Velkoobchod Miroslav, Velkoobchod Texl Drnholec, Zenza Hrušovany a Zeva s.r.o. Hrušovany.

     Jedna, bohužel nepříjemná, poznámka na konec: hrušovanští vandalové, pravděpodobně pod vlivem drog, opět demonstrovali svou ubohost a zviditelnili se v celé své „kráse a inteligenci“ - v dohasínajícím táboráku nám spálili křeslo a tři židle. Bohužel i takoví lidé stále ještě žijí mezi námi…

                                                                                                        Šerif Rolftownu LP srpen 2002

 

A takto vypadala informace o tom, že se Setkání bude konat (jen tak pro porovnání, co se nám povedlo a co ne...):

     Již 17.8.2002 se v Hrušovanech nad Jevišovkou v okrese Znojmo (v areálu Western Clubu Staněk) uskuteční další netradiční festival „Hrušovanské setkání přátel koní a hudby“ za účasti honáků z ranče v Ladné, kouzelnického dua Fugas and Harry, skupin Bokomara, FT Prim, Veselá tráva, Louisiana, Slunovrat, Ranch, Countrušky, Pololáník a Poloband.

V průběhu dne budou soutěže pro děti - lukostřelba, hod na plechovky, běh v pytlích, ..., pro dospělé soutěž v páce za účasti republikových špiček, a již tradiční Hledání jehly v kupce sena.
Součástí akce bude rovněž výstava vzpomínek na Seychely akademického malíře Antonína Stojáka z Klentnice, a výstava dobových fotografií starého západu. Projížďky v dostavníku, na koních nebo ponících v sedle či v zápřahu po celý den, k vidění mimo velkého množství koní budou i zvířátka v minizoo. Sportovní rybolov možný, přespání možné ve stanech našich (rezervace do 20ti osob předem) či Vámi přinesených. Možnost zakoupení jezdeckých potřeb firmy Lucky Horse. Ve večerních hodinách kouzelníci vystoupí s programem pro dospělé.

Vstupné 70,- Kč, děti do 10ti let zdarma.
Z důvodu omezené kapacity předprodej ve Western clubu, Nádražní 636, Hrušovany nad Jevišovkou

Bližší informace budou rovněž na stránce Obchodu Staněk.

 

 

Několik fotografií k nahlédnutí:

 

Takhle hezky nám napršelo den před akcíSkupina BokomaraSkupina Veselá trávaPopis postrojeSkupina Ranch

Kouzelník v akciSkupina LouisianaSkupina SlunovratHledáme jehlu v kupce sena...Skupina FT Prim