Home

Hrušovanské setkání přátel koní a hudby

2005


 
 

Ladies and gentlemen - Buffalo Bill is comming!

     Tímto zvoláním reagoval na zprávu, přivezenou mu jezdcem Pony expressu, šerif Rolftownu a zahájil tak 19. Setkání přátel koní a hudby and Buffalo Bill´s day v Rolftownu v Hrušovanech nad Jevišovkou.
     Již od 10. hodiny se začali shromažďovat diváci, kteří si prohlíželi Muzeum Pony expressu a Muzeum Buffalo Billa, projížděli se na koni či na ponících, soutěžili s dětmi v lukostřelbě či jen tak odpočívali a těšili se na vystoupení Lightning Jacka, na živého Buffalo Billa a na písničkáře a kapely...Všichni se dočkali.

     Mladý jezdec Pony expressu, pokrytý prachem z desítek mil strastiplné cesty, přijel na zpěněném koni k předávací stanici. Sesedl, od sedla odepnul mochillu s poštou, přistoupil k lítacím dveřím, rozrazil je, těžkým krokem vstoupil dovnitř - a stanice byla prázdná! Jezdec udiveně pokrčil rameny a vyšel ven, hledat zodpovědnou osobu. Nikoho poblíž neviděl, nasedl tedy zpět na koně a vyrazil směrem k saloonu. Tam je jistě najde všechny! On se sem trmácí cestou necestou, a oni se v klidu a pohodlí někde válí! Jezdec zatnul zuby a vyrazil. Věděl, že veze důležitou zprávu, jejíž doručení nesnese odkladu, a musí proto co nejrychleji najít jejího příjemce. Již po několika krocích koutkem oka zahlédl odlesk šerifské hvězdy. Prudce přitáhl koni uzdu, otočil jej, pobídl ostruhami až se vzepjal na zadní, a tryskem pádil k šerifovi. Rukou roztřesenou únavou a vzrušením mu podal dopis. Právě včas! Jakmile šerif přečetl prvních pár řádků zprávy, neudržel se a nadšeně zvolal na celé město: "Ladies and gentlemen, Buffalo Bill is coming!" V tom okamžiku do města vešel průvod vedený kočárem, v němž seděl Buffalo Bill, Lightning Jack a generál Custer!
      Tohle se stalo dne 13. srpna L.P. 2005. Tohle by mohl zapsat kronikář do městské kroniky Rolftownu. A mohl by ještě připsat, že poté, co si všichni vyslechli původní verzi americké hymny z r. 1906, jíž vždy Wild West Show začínala, průvod, v němž nechyběli Custerovi vojáci, kovbojové, ženy osadníků a samozřejmě nemohla chybět ani Annie Oakley, hlavní hvězda jeho show, žena, ověnčená mnoha vavříny ze střeleckých soutěží a exhibic, projel Rolftownem a začala show, v níž Lightning Jack točil kolty, omotával bičem dobrovolníky z publika, upráskával květiny z rukou, výstřely z koltů likvidoval balónky, a spolu s Annie Oakley ukázali střelbu mířenou pomocí zrcátka a jiné kousky ze svého repertoáru. Diváci rovněž ocenili ukázku nabíjení a střelby z perkusní karabiny, předvedenou samotným Buffalo Billem a potleskem také odměnili dobrovolníka z řad Custerova vojska, který při ukázce asistoval a v jejím závěru se nechal Buffalo Billem zastřelit. Jaká to čest pro něj! Poté, co byl v připravené rakvi odnesen, program pokračoval ukázkami jezdeckého umění a poslušnosti koní kovbojů z Ranče u věčných lovišť z Litobratřic. Jejich krásní koně i jezdkyně a jezdci ukázali, že z koní mohou být i beránci.
Představením hry Bublibub v nastudování členů Rolfovy divadelní společnosti z Hrušovan nad Jevišovkou pod vedením Jarka Lokose odstartovala druhá část Setkání. První písničkář, Zdeněk Patočka z Velkých Bílovic, zahrál a zazpíval poté, co divadelníci dohráli, a po něm následoval Roman Caha, rovněž písničkář, ale také herec z již zmíněné Rolfovy divadelní společnosti, rodák z Hrušovan. Kytarista a basák Marek Kocák z Holíča pak moc sympaticky zahrál a zazpíval několik svých písniček. Kapela Yantar z Břeclavi, která se spolupodílela na pořádání Setkání, rozproudila krev posluchačů  folkrockovým programem, sestaveným z vlastních písní. "Chose" Kristl ze Sudoměřic publikum také příjemně pobavil svým uměním hrát a zpívat, stejně tak jako "Baďoš" Hlavatý z Holíča se svými spoluhráči, z nichž baskytaru držel právě Marek Kocák. Baďoš bude určitě na Setkání vzpomínat v dobrém, neboť se mu podařilo při Hledání jehly v kupce sena, tradiční to soutěži bez pravidel, řečenou jehlu najít, a tím získat "pivní trilogii" v podobě tří dárkových balení piva Staropramen, které věnoval sponzor Setkání, pivovar Hostan. Přestávku mezi vystoupením Choseho a Baďoše vyplnilo a zejména přítomné chlapy potěšilo vystoupení striptérky, slečny Gabriely. Jarek Lokos, písničkář, konferenciér, herec, skladatel atd. atd. atd. jako pověstná třešnička na dortu Setkání dovedl do krásného konce. Ti, kterým se končit nechtělo, se až do pozdních nočních hodin za zvuků kytar u ohně starali o svou zábavu sami. Téměř až za kuropění nad Rolftownem převzalo vládu ticho.

     Rolftown kroniku nemá. Jeho kronikářem je každý, kdo v Rolftownu byl. Každý má ve vzpomínkách svou vlastní kroniku, v nich zaznamenává své zážitky, místa, která navštívil, lidi, které potkal. Zaznamenání hodnou skutečností bude pro každého jistě i to, že Buffalo Bill, který spolupořádal Setkání, je Zdeněk Gaťák, mistr Evropy v kovbojské akční střelbě, generálem Custerem se na chvíli stal herec Václav Vydra, který se přijel do Rolftownu podívat a byl ochoten si zahrát... Muzeem Buffalo Billa, které bylo v Rolftownu otevřeno 4.6.2005 prováděl osobně člověk, který stál u zrodu tohoto muzea, vydavatel časopisu "Stopař", spisovatel Ladislav "Frank" Nykl. Muzeum Pony expresu, jež v Rolftownu stojí již 2 roky, ukazoval návštěvníkům jezdec Pony expressu Václav Svoboda. Jsou situace, které se neopakují. Neopakovatelné bylo i letošní Setkání, a kdo byl "při tom", má další jedinečný zápis do své kroniky.
 

     Rád bych z tohoto místa poděkoval všem, kteří mi pomohli se Setkáním. Na prvním místě musí jít dík do nebe k mému tátovi, který Rolftown založil a letošního ročníku setkání se bohužel nedožil... Bez něj by Rolftown nebyl, a tudíž by Setkání nebylo takové, jaké jsme měli možnost posledních pár let v jeho jedinečném prostředí prožívat.
Dík patří i pivovaru Hostan a Rádiu Blaník ze Znojma, firmám Obchod Staněk, Western club Hrušovany, a kamarádům z redakcí časopisů, novin, rádií či jakýchkoliv jiných médií, kteří pomohli s poskytnutím informací o Setkání, zejména magazínu Western World, deníku Rovnost, trampským časopisům – Country zpravodaj Ahoj, Puchejř, Oslavské boudy a Stopař. Každým rokem se počet těch, kteří si poděkování zaslouží, zvětšuje. Opravdu nerad bych někoho vynechal a rád bych osobně poděkoval všem, ale to bohužel není v mých silách. Proto touto větou děkuji ještě jednou všem, i těm zdánlivě bezejmenným, ale o to cennějším lidem, bez jejichž času a zápalu pro věc by nebylo nikdy nic. Pokud jsem na někoho se svým díkem zapomněl, moc se omlouvám a děkuji mu alespoň touto cestou.

Šerif Rolf jr.

Několik fotografií k nahlédnutí:

 

Jezdec P.E.Zní původní hymna...V kočáře gen. Custer, Buffalo Bill, Lightning Jack a kočíTrojice pořadatelůLightning Jack a Annie OakleyJezdkyně z Ranče u věčných lovišť

Pomůže Custer Buffalovi s ukázkou střelby?Roli pomocníka bere voják......a dotáhl ji až do konce!O sto let zpětTo je krásy...Divadelníci v akci

Takhle se hledá jehla v kupce senaZdeněk PatočkaMarek KocákKlenot z Břeclavi - YantarSlečna GabrielaBaďoš a spol

Jarek Lokos

 

A takhle vypadaly přípravy...

- Takže dnes (2.8.2005) jsem se dozvěděl, že Setkání budu financovat sám... Taky jste zvědaví, jak to zvládnu? Podívejte se na plakát a přijďte se Setkat...

- Naděje umírá poslední. To dnes (25.7.05) tvrdí věčný pesimista (já), což znamená, že doufám, že Město při jednání o příspěvku na Setkání nějakou korunu poskytne a mně se bude lépe dýchat... Divákům na Setkání se ale bude dýchat dobře docela jistě, protože program už začíná krystalizovat - předběžně uvidí či uslyší:

- množství koní, množství kovbojů, mistra Evropy v kovbojské akční střelbě Zdeňka Gaťáka alias Buffalo Billa (ten samozřejmě nemůže chybět, když je to BB day, že?) v průvodu připomínajícím Wild west show, se kterou Buffalo Bill jezdil světem, ukázky kovbojské střelby, poslušnosti koní, barel riding, dále pak Rolfovu divadelní společnost z Hrušovan n. J. ve hře Bublibub, a písničkáře Zděňka Patočku z V. Bílovic, Romana Cahu z Hrušovan, skupinu Yantar z Břeclavi, Petera Hlavatého a Petera Korčáka z Holíča s kapelou, písničkáře Pepu Chosé Kristla a písničkáře Jarka Lokose z Brna. To ale není vše, poté, co bude 2 hodiny obsluhovat ve Western clubu nahoře bez, odhalí veškeré své vnady sličná striptérka! Svou účast jako host v uniformě generála Custera přislíbil i jeho český dvojník herec Václav Vydra. Progam se stále upřesňuje, takže jeho doplnění je možné. Případnou aktualizaci sem dodám.

Rolf jr.

 

- Tak. Situace je (13.6.2005) vážná, nikoli však zoufalá. Sponzoři po úmrtí mého otce, šerifa Rolftownu, ztratili o Setkání zájem, takže jsem zvědavý, jak se mi povede letošní ročník udělat. A to ještě ve spojení s Buffalo Bill´s Day! Ale naděje umírá poslední a snad se dobré dílo podaří. Kdyby se vám chtělo pomoci, vůbec se tomu bránit nebudu. Pište, volejte, mejlujte, ale hlavně pomozte dobré věci, nebo alespoň dejte vědět, pokud víte o někom, kdo by pomohl, ať již finančně nebo jako účinkující v programu (za symbolický peníz, neboť za nezájmu Města Hrušovany se ze Setkání stává mé hobby, což, uznáte, je hobby drahé...). Za každou pomoc děkuji a v rámci mých možností ji i vrátím.

Rolf jr.